Ajánló

Cigányok Magyarországon

Idei utolsó lapszámunkban a cigányság kulturális-társadalmi helyzetének néhány aspektusára reflektálunk. Szinte összes cikkünk arra az elévülhetetlen, a többségi és kisebbségi közegben felhalmozódó szociális problémahalmazra, ugyanakkor arra a mindig újra elsajátítható interkulturális gazdagságra irányítja a figyelmet, amely e népcsoport magyarországi beágyazottsága felől ugyanúgy megközelíthető, mint az úgynevezett „törzsi” sajátosságok felől.

Beer Miklós nyugalmazott váci püspök áhítata után a nyíregyházi roma szakkollégiumról olvashatjuk Zsolczainé Vitális Judit riportját. Blénesi Éva a talán kevesek által számon tartott, mártír sorsú Puczi Béláról írt szívhez szóló esszét.

Bakay Péter az evangélikus cigánymisszióban szerzett élményeiből illesztette össze emlékszilánkjait. Korpás Éva a nyírteleki Filadelfia Evangélikus Egyházközség keretei között megvalósuló cigánypasztorációs munkáról készített riportot, Győrfi Mihály lelkész bevonásával; míg Schranz Áron a szintén a cigányságot támogató BAGázs Közhasznú Egyesület fiatal önkéntesek által végzett ifjúságsegítői aktivitásáról kérdezte az érintetteket.

Szuhay Péter válogatott, rendkívüli információkban bővelkedő rezüméket ad közre a Néprajzi Múzeum cigány vonatkozású kiállításainak anyagáról. Lakatos Tibor a muzsikus cigányság történetéről, asszimilációs folyamatairól s aktuális kihívásairól ír. Zászkaliczky Zsuzsanna Forgács István romaügyi szakértővel készített tanulságos beszélgetést. De találhatunk interjút a számban Kácsor Zsolt íróval és Hoppál Mihály zenésszel is.

Dukay Barnabás egy oldalpáron osztja meg lírai gondolatait Bari Károly gyűjteményes kötetéről. Az Idézőjel rovat Ayhan Gökhan verseit publikálja. András Tamara Szentandrássy István festői világáról kerekített rövid esszét. A Szemle rovat felhozatala is tartogat tematikához kötődő szövegeket: A punya című könyvről, illetve kiállításról, valamint Kele Fodor Ákos kortárs szerző „cigány újmeséiről”.

TARTALOM

LECTORI SALUTEM

Zászkaliczky Zsuzsanna: Scrapbook………………1

IRÁNYTŰ

Beer Miklós: Mindnyájan testvérek vagyunk………………3

EVANGÉLIKUS MŰHELY

Zsolczainé Vitális Judit: Roma szakkollégium………………5

Korpás Éva: „Isten a cigány atyafiakat bízta ránk”. Cigánymissziós munka a nyírteleki Filadelfia Evangélikus Egyházközségben………………18

MÉRLEG

Bakay Péter: Purdé csupaszon………………11
András Tamara: Égig érő Anyaföld………………57

MODUS VIVENDI

Schranz Áron: Negyven kilométerre Budapesttől. Bag, Dány, BAGázs………………27

TÁRGY – KULTÚRA

Szuhay Péter: A pilinyi bálványtól a misztikus vándorcigányig. Válogatás és bemutató a Néprajzi Múzeum cigány vonatkozású kamarakiállításaiból………………32

IDÉZŐJEL

Ayhan Gökhan: Gyerekkórház • Cerberus kórháza………………40

HARMÓNIA

Papp Máté: Képzeletbeli találkozások kocsmakoncertje. Interjú Hoppál Mihállyal a Cigányidők című lemez kapcsá………………41

TANÚK ÉS TANULSÁGOK

Lakatos Tibor: Jó ebédhez szól a nóta. A magyarországi muzsikus cigányság története, asszimilációs törekvései és az új kihívások………………45
Blénesi Éva: Puczi Béla és a szív bölcsessége………………53

TALÁLKOZÁSOK

Zászkaliczky Zsuzsanna: Tabuk, tapasztalatok és a megtartó közösségek. Beszélgetés cigányokról Forgács Istvánnal………………65

SZÓBIRODALOM

Dukay Barnabás: Bari Károly összegyűjtött verseinek A befejezetlen tenger című sorozatához………………60
Papp Máté: „A könyvem voltaképpen jóvátétel”………………62

SZEMLE

Dányi Dániel: Völgysötétből a kitaposatlan útra………………73
Leitner Veronika: Nem csak kenyérrel él az ember………………75
András Tamara: Amíg estig raktak………………77
Vass Norbert: Akiket érdekel a fény………………79
Regős Mátyás: Ideiglenes egész élet………………81
Mikó Árpád: Az árnyék is képes tárggyá változni………………83