Az elismerést immár hetedszer osztotta ki az Esély Labor Egyesület az Átlátszó, az ERSTE Stiftung és az ELTE BTK Média és Kommunikáció Tanszék közreműködésével. A kezdeményezés keretében 2022. január 1. és december 31. között megjelent cikkeket, riportokat, interjúkat, tudósításokat – és ezen keresztül az alkotóikat – díjazták egy érintettekből álló zsűri segítségével. A díj célja, hogy minden évben felhívja a figyelmet a szegénységben élők helyzetét körültekintően, méltósággal és árnyaltan bemutató újságírói munkákra.
Ittzés Szilvia a Print/Online kategória egyik különdíjasa lett idén, ami azért is különleges mert most először díjaztak keresztény lapban megjelent, a kereszténység felelősségét is megfogalmazó írást: Szilvi A házi feladat, a törvény és az egyház című írása rendhagyó nézőpontból mutat rá arra, hogy a szegénységgel járó tanulási nehézségek hogyan hatnak a teljes társadalmunkra, kiemelve az egyházak felelősségét és utat mutatva a megoldási lehetőségek felé. A nagy érzékenységgel megfogalmazott sorok a Credo evangélikus folyóiratban jelentek meg, de az Evangélikus.hu-n is olvashatók.
Print/online kategóriában az első díjat Kovács Mártának, a 24.hu munkatársának Ezek a bátor roma nők színpadra vitték mindannyiunk fájdalmát, megaláztatását című anyaga nyerte. A TV/videó kategória fődíját Benyó Rita, a Szabad Európa munkatársa kapta „Azt akarták, hogy menjek innen a fenébe” – Akiknek száz év után elveszik a tetőt a fejük fölül című videójáért.
A print/online kategóriában további két különdíjat osztottak ki. Bernáth Lackó és Csengel Karina, a Mérce munkatársai Amikor a munka nem elég a megélhetéshez: sokévnyi láthatatlan hajléktalanság után Szilviék lakásba költöznek című cikkükért, továbbá Csepelyi Adrienn, Chripkó Lili és Szöllősi Mátyás, a wmn.hu munkatársai „Halló! Itt a sírásközpont!” – Helyszíni riport a határ menti menekülthelyzetről című riportjukét kapták az elismerést.
Nem először díjaztak egyházi sajtóban megjelent publikációt. 2018-ban Laborczi Dóra lett a harmadik helyezett, a Kötőszó evangélikus blogon megjelent, A legígéretesebb fiatal magyar kutató segítséget kér című írásával, amelyben a mozgássérültek anyagi kiszolgáltatottságára hívta fel a figyelmet Muntag Vince, egy fiatal kerekesszékes kutató, irodalmár mindennapjain keresztül.